Ke konci roku 2019 zveřejnil GINETEX výsledky rozsáhlého výzkumu trhu, který byl zaměřen na chování spotřebitelů při nákupu textilu, jeho údržbě a následně i vyřazování.
Evropané se zajímají o životnost svých oděvů a věnují velkou pozornost instrukcím k péči o ně: 70 % dodržuje doporučení k údržbě uvedené na etiketě. V této konkrétní otázce se odpovědi značně liší: zatímco 78 % Švédů se řídí doporučeními na etiketě, ve Francii tak činí 71 % lidí a ve Velké Británii pouze 64 % dotázaných.
Když byli respondenti dotázáni, proč se řídí doporučeními, dva ze tří odpověděli, že chtějí oděvy nosit co nejdéle – což ukazuje, že životnost oděvu je v Evropě velmi významným tématem.
Osm z deseti Evropanů (82 %) shledává textilní etiketu s informacemi o údržbě užitečnou. I když je toto číslo významné, ve Francii klesá na 76 % a ve Španělsku na 79 %. Na druhé straně ale dosahuje hodnoty 86 % v České republice, 85 % v Itálii a 84 % ve Švédsku.
Pro drtivou většinu respondentů hraje etiketa s instrukcemi k údržbě zásadní roli při nákupu oblečení: 75 % Evropanů by nikdy (nebo jen vzácně) nekoupilo oděv bez instrukcí k údržbě. Tato odpověď svědčí o tom, jak je toto označení pro Evropany důležité. Mezi respondenty vedou Britové a Němci, pro které je etiketa s návodem k údržbě nejdůležitější: pro 83 % obyvatel těchto zemí je nákup bez označení vyloučen, nebo je velmi vzácný.
Obecně platí, že v době prvního praní koupeného výrobku Evropané studují instrukce na etiketě ve 47 %, už při nákupu oděvu se o ně zajímá 26% Evropanů. Němci prohlížejí etiketu nejčastěji v době nákupu (33 %) a Italové zase nejčastěji v době prvního praní (53 %) podobně jako Švédové (52 %). Co se týče těchto dvou bodů, tak Francouzi jsou v průměrných hodnotách evropského chování: 45 % z nich kontroluje etiketu při prvním praní a 28 % v době nákupu.
Evropané jsou tedy citliví na textilní etikety, protože chtějí správně pečovat o své oděvy. Výzkum se ale soustředil i na to, jak rozumějí samotným symbolům na etiketách. Symbol pro žehlení je identifikován perfektně: 98 % Evropanů mu rozumí. Podobné je to u symbolu pro praní, který je velmi dobře rozeznáván téměř devíti respondenty z deseti (98 %). Pro další symboly jsou výsledky horší. Pouze 28 % respondentů zná symbol pro bělení (ačkoliv mu rozumí 45 % Španělů a 40 % Italů), 24 % zná symbol pro sušení a jen 15 % identifikuje symbol pro profesionální péči.
A jestliže nerozumí symbolům ošetřování, téměř polovina (49 %) z nich využije internet. Ve Francii je to pouze 41 % z dotázaných, zatímco on-line informace vyhledává 56 % Čechů nebo 55 % Italů. Oproti tomu, Francouzi, tak jako Švédi se v této situaci spoléhají sami na sebe (34 %), to je víc, než všichni Evropané (26 %).
V dnešní době roste všude povědomí o otázkách životního prostředí a tento trend je patrný i ve výsledcích průzkumu. Pouze 7% Evropanů hodí oděv, který už nechtějí používat, do odpadu – na rozdíl od 75 %, kteří jej darují (32 % různým sdružením, 13 % příbuzným a 30 % odevzdá na sběrném místě). Dát oděvy charitě nebo jiné organizaci je běžné ve Velké Británii (57 % respondentů), zatímco lidé v Itálii nebo v České republice dávají oděvy příbuzným (v 18 % a 19 %), a lidé v Německu preferují odevzdání na sběrném místě (52 %).
Z výsledků průzkumu je vidět, jak důležité jsou etikety o údržbě na oděvech. Mohou být velmi užitečné až přímo významné pro lidi, kteří dávají oblečení druhou šanci. Nicméně 68 % Evropanů stříhá etikety z oděvů – systematicky nebo nárazově. Ve Francii je jich odstřihováno vice než 74 %. Na rozdíl od Britů, kteří stříhají etikety pouze ve 45 % nebo Švédů, kteří tak činí v 60 %.
Metodologie
Tuto studii realizoval IPSOS Institut pro GINETEX, Mezinárodní asociaci pro značení textilu symboly údržby se vzorkem 1000 osob ve věku 18 až 65 let v sedmi zemích (celkem 7 000 osob): Česká republika, Francie, Itálie, Německo, Španělsko, Švédsko a Velká Británie. Studie byla provedena on-line 21.-27. listopadu 2018 ve Francii a 21. června až 5. července 2019 v České republice, Itálii, Německu, Španělsku, Švédsku a Velké Británii.