Jaro klepe na dveře: Ukliďme zimní oblečení správně

Jaro se hlásí již několik týdnů. Občas ho zbrzdí náhlý příval mrazivých teplot, ale i přes to je jeho nástup nezadržitelný. Sněženky jsou již skoro odkvetlé a prožíváme postní období před Velikonocemi. Tento čas historicky naši předkové věnovali rozjímání, ženy odložily barevně výrazné oblečení a celkově se život v tomto období společensky utlumil. Součástí těchto zvyků byl také úklid domácnosti po dlouhém zimním období. My se v tomto článku zaměříme na úklid šatníku, abychom všechno zimní oblečení správně uklidili a měli je ve chvíli, kdy opět padnou teploty nízko, pěkně po ruce připravené a jen po něm sáhli.  

Pojďme si nejprve prohlédnout naše zimní oblečení – vezměme to od bund, plášťů, kabátů a teplejších sak. Vyndejte z nich vše, co se Vám nahromadilo v kapsách, prohlédněte, jestli někde není upadený nějaký knoflík, nebo rozbité zdrhovadlo. Pokud objevíte podobnou „havárii“, tak knoflík přišijte, na výměnu zipu najděte opravnu. V některých případech tyto služby nabízí i čistírny oděvů.

Jakmile máte zjištěný stav oblečení, tak se můžete vrhnout do praní/čištění. Jaký postup zvíte záleží je na Vás, ale pokud chcete, aby Vám oblečení dobře a dlouho sloužilo, tak je potřebné se podívat na cedulku na oblečení Ta Vám řekne, jestli můžete oděv vyprat doma, nebo je třeba zásah odborníka – čistírny oděvů. Závisí to především na instrukcích k péči oděv, které jsou na cedulce často uváděny symboly ošetřování.

Jak poznáte, který oděv můžete vyprat doma a který ne?

Oděv, který je možné ošetřovat v domácích podmínkách má povolený proces praní – tedy vanička na cedulce není přeškrtnutá a taky bude obsahovat číslo – to je teplota prací lázně. Zpravidla se jedná o bundy, vesty, lehčí kabátky. Ale jak je napsáno výše, vždy záleží na instrukcích od výrobce. Pokud si nejste jistí, můžete využít pro jednoduchou kontrolu náš nástroj Najdi symbol. Jednoduše vyberete symboly, které máte na výrobku a vyjede Vám správný postup.

Pozor na peří!

Vaši pozornost si zaslouží bundičky nebo kabáty, které jsou plněné peřím. Peří je skvělý přírodní izolant, ale při údržbě může dělat neplechu. Ne při samotném praní, ale při sušení. Mokré peří se slepí a špatně schne. Proto je k jejímu správnému usušení potřeba mít k dispozici sušičku se třemi tenisovými míčky, které zajistí důkladné proklepání bundičky a skvělé usušení. Pokud byste sušili takovýto výrobek bez sušičky, může se Vám stát, že Vám začne zapáchat a pak i plesnivět. Proto na to pozor!

Opatrně na membránu

Současné oděvy, které nosíme v zimě jsou velmi často sofistikovanými produktu s vysoce funkčními vlastnostmi. Pokud se zaměříme na sportovní výrobky, tak od nich očekáváme, že nám poskytnou komfort v nepříznivých podmínkách jako je déšť, vítr či nízké teploty. Tyto vlastnosti je možné zajistit pečlivým technologickým zpracováním, ale zejména volbou vhodného materiálu, který se často skládá z několika vrstev a obsahuje buď membránu nebo zátěr, které zajišťují voděodolnost, odolnost vůči větru nebo obojí současně. Tepelné vlastnosti pak zajišťuje vhodná výplň. V některých případech se používá i povrchová úprava, která zajišťuje hydrofobnost materiálu. Takto „vytuněné“ materiály je však třeba vhodně udržovat. Klíčové je dodržovat podmínky údržby, které jsou uvedené na štítku. Při praní je vhodné snížit počet otáček na maximálně 800, často je doporučováno nepoužívat aviváž, aby se nezničila membrána.

Vlněné a podšívkované výrobky chtějí svoji péči

Jestliže máte mezi svým oblečení i klasické oděvy jako je flaušový vlněný plášť, nebo podšívkované sako či blejzr, tak ten pravděpodobně bude potřebovat jinou péči. Pokud je vanička přeškrtnutá, tak je praní zakázané a vládu přebírá poslední symbol v řadě – kolečko. V něm je uvedeno písmenko, které odborníka v čistírně oděvů navede tak, aby zvolil správnou metodu čištění. Praním doma můžete takovéto výrobky nenapravitelně zničit.

A co dál?

Když už se Vám podařilo všechny svoje oděvy roztřídit na ty správné skupinky podle toho, jak je budete udržovat, tak se můžete pustit do akce – to, co lze vyprat doma, tak správným způsobem vyprat a hlavně dobře usušit. Oblečení, které je třeba předat odborníkům v čistírnách odneste a nechejte vyčistit. Nevíte si rady, kterou čistírnu použít? Zkuste se inspirovat na stránkách Asociace prádelen a čistíren, která sdružuje odborníky v této oblasti.

Vyprané/vyčištěné oblečení je potřeba vhodně uskladnit. Na sportovní oblečení, které je i dost objemné, jsou vhodné velké plastové bedny s víkem, které můžete jednoduše umístit do skříně. Pláště, saka, kostýmy nebo obleky je vhodné uložit do skříně na tvarovaném ramínku a přikryté ochrannou fólií. Tvarované ramínko pomáhá zachovat požadovaný tvar oděvu. Ochranná fólie pak zamezí zaprášení nebo jinému znečištění oblečení, které takto budete mít připravené na další sezónu.

Otázky, které Vás můžou napadnout:

Co jsou symboly ošetřování?

Symboly ošetřování jsou značky, kterými výrobce informuje spotřebitele o tom, jak má který výrobek správně ošetřovat, aby mu co nejdéle sloužil. Symboly ošetřování jsou nastaveny na tom principu, že uvedené postupy jsou maximální možné zatížení, které nezpůsobí u výrobku nenávratné změny.

Jaké peří se používá do oděvů?

Zpravidla se používá husí, nebo kachní. V některých případech také recyklované. To znamená, že je to již dříve použité peří, které je přečištěné a pak znova použité. Obecně se pro oděvy preferuje prachové peří, které je jemnější, nachází se na hrudníku hus nebo kachen a nemá brka. Je ho ale obecněji méně, a proto je dražší. U peří se sleduje i parametr plnivosti, což je parametr, který se měří v krychlových palcích. Plnivost do 500 cuin je podprůměrná, 500 – 650 je průměrná a vyšší je špičková.

Co je to membrána?

Je to tenoučká vrstva, která je nalepená na vrchní materiál a jejím úkolem je zvýšit komfort uživatele tím, že nepropustí déšť a vítr směrem dovnitř a naopak ven propustí vlhkost. Prvními membránami byly GOTE-TEX teflonové, nyní jich je na trhu spousta. Vznik membrán souvisí s výzkumem oblečení a snahou vědců vytvořit textilie odolné do velmi extrémních podmínek. Membrány původně vznikly pro vojenské účely.

Co to znamená hydrofobní?

Hydrofobní textilie je voděodolná. To znamená, že po jejím smáčení nepronikne hned hluboko do struktury textilie. Některé materiály jsou samy o sobě hydrofobní – například ovčí vlna. Ta je potažená vrstvou lanolinu, takže voda po vláknech jen sklouzne. Současné, pokročilé materiály jsou často opatřovány povrchovou úpravou, která právě tuhle hydrofobnost zajistí. Je to skvělá vlastnost, která Vám dovolí si užívat procházky třeba se psem i ve velmi nepříznivých podmínkách.

Co je to funkční oděv a technický textil?

Určitě jste již slyšeli, že nějaký oděv je funkční. Pokud není roztrhaný, tak zcela jistě funguje 😉. Tímto pojmeme je myšleno, že oděv má pokročilé vlastnosti, které nám zvyšují komfort při jeho používání. Může to být například funkční spodní prádlo, které používáme při zimních sportech. To nám přináší dobrý izolační efekt a při zpocení transportuje vlhkost od těla. Může to být bunda s membránou, která zajišťuje například voděodolnost, nebo větruodolnost či jiné vlastnosti. V těchto všech a i mnoho dalších případech se jedná o funkční a také technický textil.

Nemáte etiketu nebo Vám vadí a chcete ji odstřihnout?

Etikety nebo cedulky jsou důležitým zdrojem informací pro správnou péči o textil, ale jsou potřebné například když se rozhodnete výrobek prodat někomu jinému. Proto je nejlepší varianta cedulku na výrobku zachovat. Pokud to není možné z jakéhokoliv důvodu, tak Vám můžeme doporučit si cedulku alespoň vyfotit a uschovat tímto způsobem. Slouží k tomu i naše aplikace Můj štítek, která umožňuje systematicky archivovat cedulky k Vašim oděvům.